We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$310.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Black bonded leather upholstery for luxurious comfort and style.
- Plush, overstuffed back and padded loop arms.
- Five-star base with casters for easy mobility.
Category: Office Chairs
A distinctive and comfortable seating experience. Luxurious black bonded leather upholstery. Plush, overstuffed back and padded loop arms. Five-star base with casters for easy mobility. Recommended Application Area(s): Executive & Management; General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Height From Seat | 9.63" |
|---|---|
| Arm Type | Padded Loop |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 27.25" |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Width Maximum | 20.5" |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 20.5" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 37.5" |
| Overall Height Maximum | 45.5" |
| Overall Height Minimum | 41.75" |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management; General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 18.63" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Seat Height Minimum | 17.75" |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Width Maximum | 20.5" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| UPC | 641128199209 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 38.0000 |
| MPN | BSXVL151SB11 |
| Brand | HON |





Log In