We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iPoint Ball Battery Sharpener, Battery-Powered, 3 x 3.25, Red/Black
SKU
ACM15570
by Acme United
$11.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- A design that delivers a unique performance.
- Featuring a proprietary two-blade technology, the iPoint Ball sharpens pencils two times faster than other sharpeners in its class.
- Features Sharp Sense technology that allows you to feel when the pencil is at the optimal point.
- Safety cut off when the shavings reservoir is removed.
- 4 AA Batteries (sold separately).
Category: Pencil Sharpeners
A unique design that delivers a unique performance. Featuring a proprietary 2-blade technology, the iPoint Ball sharpens pencils two times faster than other sharpeners in its class. Features Sharp Sense technology that allows you to feel when the pencil is at the optimal point. Safety cut-off when the shavings reservoir is removed. Powered by four AA batteries (sold separately). Sharpener Type: Electric; Power Type: Battery; Batteries Required: 4 AA (Sold Separately); Intended-Use Environment: Home; Office.
| Batteries Required | 4 AA (Sold Separately) |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Color(s) | Red/Black |
| Cutter Material(s) | Hardened Carbon Steel |
| Depth | 3" |
| Diameter | 3" |
| Global Product Type | Desktop Pencil & Crayon Sharpeners |
| Height | 3.25" |
| Intended-Use Environment | Home; Office |
| Number of Pencil Size Settings | 1 |
| Overall Performance Rating | Light-Duty |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Type | Battery |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Quietness Rating | Standard |
| Sharpener Type | Electric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 3" |
| Weight (lbs) | 0.6400 |
|---|---|
| Brand | Acme United |
| UPC | 073577155701 |
| MPN | 15570 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In