We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$42.79 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Two-ply, white, unscented paper kitchen roll towels.
- Premium embossing and enhanced absorbency.
- For general purpose cleaning.
- Perforated for easy tearing.
- Individually wrapped for maximum cleanliness and convenient storage.
- During the transition to new packaging, orders may contain the original and/or new look.
Category: Paper Towels
Durable, two-ply, white, unscented paper kitchen roll towels. Engineered with premium embossing and enhanced absorbency paper towels to get the most out of each roll. Great for general purpose cleaning and wiping in kitchens, bathrooms, office spaces, and industrial settings. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
| Application | General Purpose |
|---|---|
| Color(s) | White |
| Compliance Standards | Meets U.S. EPA standards for post-consumer material paper content |
| Core Size | 1.6" |
| Dirt Types | Dust; Liquid; Soil |
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
| Length | 8.8" |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 100 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Roll |
| Scent | Unscented |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Width | 11" |
| Brand | Windsoft |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.3300 |
| UPC | 749507012207 |
| MPN | 1220CT |

Log In