We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Big & Tall Black Leather Guest Chair
SKU
LLR68557
by Lorell
$409.87 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Inviting addition for your reception area
- Big & Tall with 450 lb. capacity to accommodate most guests
- Leather upholstery and wood base for a professional look
- Thick padded seat and back with lumbar support
Category: Reception & Conference Room Furniture
With bonded leather upholstery and a sturdy steel frame, this Big & Tall Guest Chair provides inviting seating for your reception area or office. Thickly padded seat offers a 450 lb. capacity. Cushioned back features built-in lumbar support. Steel frame and arms provide durability and strength. Adjustable leg sliders on the four-leg base allow leg leveling on uneven floors. Easily assemble chair using the chair's unique locking system.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Application/Usage | Reception Area |
| Arm Material | Steel |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 16.38" |
| Back Width | 27.50" |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25" |
| Features | Adjustable Leveler |
| Features | Cushioned Back |
| Features | Durable |
| Features | Locking Mechanism |
| Features | Sturdy |
| Features | Upholstered |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | 68557 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Maximum Seat Height | 18.13" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | Big & Tall |
| Product Material | Bonded Leather |
| Product Name | Big & Tall Black Leather Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Depth | 19.13" |
| Seat Feature | Padded |
| Seat Width | 27" |
| Width | 24" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 47.4000 |
| UPC | 035255685573 |
| MPN | 68557 |




Log In