We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Black Leather/Wood Frame Guest Chair
SKU
LLR68556
by Lorell
$294.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Inviting addition for your reception area
- Leather upholstery and wood base for a professional look
- Thick padded seat and back with lumbar support
- Easily assemble chair using the chair's unique locking system
- Assembly requires no tools
Category: Reception & Conference Room Furniture
With a sturdy wood frame in Mahogany, this guest chair provides inviting seating for your reception area or office. Seat is thickly padded for enhanced comfort. The padded back features built-in lumbar support. Wood frame and arm construction provides durability and strength. Adjustable leg sliders on the four-leg base allow leg leveling on uneven floors. Easily assemble chair using the chair's unique locking system. Assembly requires no tools.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Application/Usage | Reception Area |
| Arm Material | Wood |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25" |
| Features | Adjustable Leveler |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Locking Mechanism |
| Features | Padded Back |
| Features | Sturdy |
| Frame Color | Mahogany |
| Frame Material | Wood |
| Height | 35.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | 68556 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Product Name | Black Leather/Wood Frame Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Depth | 18.88" |
| Seat Feature | Padded |
| Seat Width | 19.88" |
| Width | 24" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 26.4600 |
| UPC | 035255685566 |
| MPN | 68556 |



Log In