We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Executive Leather Big & Tall Chair
SKU
LLR67004
by Lorell
$383.92 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Elegant comfort for the executive
- Bonded leather upholstery on seat and back for durability and a professional look
- Easy movement with smooth-rolling casters and 360-degree swivel
- Customize positioning with adjustable seat height and tilt controls
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Chairs
Executive Big & Tall Chair features thickly cushioned, contoured seat and back upholstered in durable, black bonded leather. Chromed arms and base offer a professional, coordinated look. Fixed arms with padding offer an inviting resting place. Functions include adjustable seat height, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension. Steel base is equipped with casters for easy chair movement. Weight capacity is 400 lb.
| Adjustable Arm | No |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Arm Material | Chrome |
| Armrest | Yes |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 21.88" |
| Base Material | Steel |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 30.8" |
| Features | Adjustable |
| Features | Contoured Back |
| Features | Cushioned Base |
| Features | Durable |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 48" |
| Manufacturer Part Number | 67004 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Big & Tall |
| Product Line | Big & Tall |
| Product Name | Executive Leather Big & Tall Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | Contoured |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 23" |
| Width | 28.5" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 70.5500 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255670043 |
| MPN | 67004 |






Log In