We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Plastic Arms Mesh Back Nesting Chair
SKU
LLR41845
by Lorell
$375.10 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Convenient seating for guests and training participants
- Nesting design for compact storage
- Mobile on nylon casters for easy setup
- Mesh back for breathable support
- Fabric-upholstered seat and arms for comfort
Category: Reception & Conference Room Furniture
Mesh Back Nesting Chairs with arms feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Breathable mesh back conforms to your body. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Arms have plastic arm caps. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation.
| Application/Usage | Guest Room |
|---|---|
| Application/Usage | Training Area |
| Arm Material | Plastic |
| Assembly Required | Yes |
| Back Style | Mesh |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 22.9" |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Foldable |
| Frame Material | Metal |
| Height | 35.4" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 41845 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Casters | 4 |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Family | Nesting |
| Product Line | Nesting |
| Product Name | Plastic Arms Mesh Back Nesting Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 24.4" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255418454 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 46.3000 |
| MPN | 41845 |
| Brand | Lorell |




Log In