We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$126.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Scratch-resistant material ensures long-lasting smoothness
- Durable construction supports up to 1,000 lb.
- Easy-to-clean design allows quick, simple upkeep
- For use on any floor type
- Covered by a Limited 5-year Warranty
Category: Office Chair Mats
Tempered glass chairmat features a scratch-resistant design to protect your flooring while offering a smooth surface for your chair. Its durable material safely supports up to 1,000 lb. Easy-to-clean material wipes down quickly for simple upkeep. Chairmat is designed for any floor type including high-pile or low-pile carpet, hardwood, marble and more.
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Floor |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Cleaning Method | Wipe |
| Country of Origin | China |
| Features | Durable |
| Features | Easy to Clean |
| Features | Scratch Resistant |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 82834 |
| Manufacturer | Lorell |
| Mat Length | 50" |
| Mat Thickness | 0.25" |
| Mat Width | 44" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Tempered Glass |
| Product Name | Tempered Glass Chairmat |
| Product Type | Chair Mat |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangle |
| UNSPSC | 52101512 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 50.7100 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255828345 |
| MPN | 82834 |










Log In