We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MHMS Infectious Waste Red Disposal Bags
SKU
MHM03EB086000
by Medegen
$42.31 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed for MHMS Waste Disposal Racks
- Bags meet government regulations for infectious waste disposal
- "Infectious Waste" and a universal biohazard label are printed on each bag as a warning
- Thickness: 1.25 mil
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags
Waste disposal bags for Waste Disposal Racks meet government regulations for infectious waste disposal. Each red disposal bag has "Infectious Waste" printed on it and displays a universal biohazard label. Thickness is 1.25 mil.
| Application/Usage | Office Waste |
|---|---|
| Bag Length | 18.50" |
| Bag Size | 18.50" x 14" |
| Bag Thickness | 1.25 mil (32 Micron) |
| Bag Width | 14" |
| Brand Name | Medegen |
| Country of Origin | United States |
| Features | Disposable |
| Manufacturer Part Number | 03EB086000 |
| Manufacturer | Medical Action Industries Inc. |
| Packaged Quantity | 200 |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Product Color | Red |
| Product Name | MHMS Infectious Waste Red Disposal Bags |
| Product Type | Contaminated Waste Bag |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 3 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 400290175806 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.0000 |
| MPN | 03EB086000 |
| Brand | Medegen |



Log In