We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mini Maglite AA Flashlights, 2 AA, Blue, Holster
SKU
ORS459M2A11H
by MAG-Lite
$30.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High-intensity light beam.
- 1/2 turn, twist focus, spot-to-flood.
- Patented candle mode.
- Spare lamp.
- O-ring sealed for water resistance.
Category: Flashlights
High-intensity light beam. 1/2 turn, twist focus, spot-to-flood. Patented candle mode. Spare lamp. O-ring sealed for water resistance.
| Barrel Diam [Nom] | 23/32 in |
|---|---|
| Batt. Size | AA |
| Batt. Type | Alkaline |
| Beam Concentration (MBCP) | 2305 cd |
| Beam Distance | 96 m |
| Beam Type | Spot-to-Flood Adjustable Beam |
| Body Material | Anodized Aluminum |
| Bulb Type | Incandescent |
| Color | Blue |
| Handle Type | Diamond Knurl |
| Head Diam [Nom] | 1 in |
| Includes | Flashlight; Polypropylene Belt Holster; Batteries |
| Light Intensity | 2200 lm/ft2 |
| Lumens 1 | 14 |
| Modes | Twist-Focus Spot-to-Flood |
| No. of Batteries | 2 |
| Resistance | Water |
| Run Time 1 | 5 h |
| Voltage [Nom] | 3 VDC |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 39111700 |
| Manufacturer | MAG-Lite® |
| UPC | 038739060552 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | M2A11H |
| Brand | MAG-Lite |



Log In