We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mini Maglite AA Flashlights, 2 AA, Red, Combo
SKU
ORS459M2A03C
by MAG-Lite
$30.43 /KIT
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- High-intensity light beam.
- 1/2 turn, twist focus, spot-to-flood.
- Patented candle mode.
- Spare lamp.
- O-ring sealed for water resistance.
Category: Hand Tools
High-intensity light beam. 1/2 turn, twist focus, spot-to-flood. Patented candle mode. Spare lamp. O-ring sealed for water resistance.
| Barrel Diam [Nom] | 23/32 in |
|---|---|
| Batt. Size | AA |
| Batt. Type | Alkaline |
| Body Material | Anodized Aluminum |
| Bulb Type | Incandescent |
| Color | Red |
| Head Diam [Nom] | 1 in |
| Includes | Flashlight; Pocket Clip; Lanyard Wrist Strap; Lens Holder; Red |
| Amber | |
| & Clear Lenses; Batteries | |
| Length [Nom] | 5 3/4 in |
| Light Intensity | 2 |
| 200 lm/ft2 | |
| No. of Batteries | 2 |
| Resistance | Water |
| Voltage [Nom] | 3 VDC |
| Wt. | 3.78 oz |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 39111700 |
| Manufacturer | MAG-Lite® |
| UPC | 038739060576 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3600 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | M2A03C |
| Brand | MAG-Lite |



Log In