We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Height-Adjustable Deskside Printer Cart, Plastic, 3 Shelves, 1 Drawer, 60 lb Capacity, 20" x 13.25" x 24.5", Black
SKU
KTKPS640
by Kantek
$62.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced shelves accommodate most laser or inkjet printers.
- Height adjusts in 1 1/4" increments.
- Space-saving unit stores printer, paper and accessories.
- Handy cable management feature keeps cords under control.
Category: Office Carts & Stands
Space-saving unit stores printer, paper and accessories. Reinforced shelves accommodate most laser or inkjet printers. Handy cable management feature keeps cords under control. Locking casters. Easy assembly with no tools required. Height adjusts in 1 1/4" increments for personal comfort level. Height-Adjustable Deskside StandDesk-side stand includes a storage drawer for organizing supplies. Height adjusts in 1.25" increments. Material(s): Plastic; Overall Material Type: Plastic; Color: Black; Color Family: Black.
| Bin Quantity | 0 |
|---|---|
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Drawer Color(s) | Black |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 24.5" |
| Height (Min) | 19.75" |
| Lock | No |
| Material(s) | Plastic |
| Maximum Weight Capacity | 60 lb |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 13.25" |
| Overall Material Type | Plastic |
| Overall Width | 20" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Special Features | Height-Adjustable Deskside Stand—Desk-side stand includes a storage drawer for organizing supplies. Height adjusts in 1.25" increments. |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
| Weight (lbs) | 12.7000 |
|---|---|
| Brand | Kantek |
| UPC | 750333636406 |
| MPN | PS640 |

Log In