We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Height-Adjustable Under-Desk Printer Cart, Plastic, 2 Shelves, 75 lb Capacity, 17" x 13.25" x 14.13", Black
SKU
KTKPS510
by Kantek
$54.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced shelves accommodate most laser or inkjet printers.
- Height adjusts in 1 1/4" increments.
- Space-saving unit stores printer, paper and accessories.
- Handy cable management feature keeps cords under control.
Category: Office Carts & Stands
Space-saving unit stores printer, paper and accessories. Reinforced shelves accommodate most laser or inkjet printers. Handy cable management feature keeps cords under control. Locking casters. Easy assembly with no tools required. Height adjusts in 1 1/4" increments for personal comfort level. Height-Adjustable Under-Desk StandEasily stows under desks and tables to conserve floor space. Height adjusts in 1.25" increments. Material(s): Plastic; Overall Material Type: Plastic; Color: Black; Color Family: Black.
| Bin Quantity | 0 |
|---|---|
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 14.13" |
| Height (Min) | 11.88" |
| Lock | No |
| Material(s) | Plastic |
| Maximum Weight Capacity | 75 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 13.25" |
| Overall Material Type | Plastic |
| Overall Width | 17" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Special Features | Height-Adjustable Under-Desk Stand—Easily stows under desks and tables to conserve floor space. Height adjusts in 1.25" increments. |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
| Weight (lbs) | 6.9600 |
|---|---|
| Brand | Kantek |
| UPC | 750333635102 |
| MPN | PS510 |

Log In