We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Ruled Writing Pads with Heavy-Duty Back, Narrow Rule, Black Headband, 50 White 5 x 8 Sheets, 12/Pack
SKU
UNV57300
by Universal
$14.44 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavyweight paper with red margin rule is perforated for easy removal.
- Tasteful black head strip provides a professional appearance.
- Sturdy heavy-duty back offers support while writing away from a desk.
Category: Writing Pads
Heavyweight bright white paper with red margin rule is perforated for easy removal. Tasteful black head strip provides a professional appearance. Sturdy heavy-duty back offers support while writing away from a desk. Black Headband Strip. Pocket-Sized Indicator: Y; Pad-Binding Type: Taped; Pad-Binding Edge: Top; Number of Subjects/Sections: 1.
| Back-Cover Material | Chipboard |
|---|---|
| Color Family | White |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Headband Strip Color | Black |
| Note-Rule Lines per Sheet | 20 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pad Length | 8" |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pad-Binding Type | Taped |
| Pad-Spine Width | 5" |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | MicroPerfâ„¢ Micro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 5 x 8 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Pad | 50 |
| Special Features | Black Headband Strip |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 087547573006 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.1100 |
| MPN | 57300 |
| Brand | Universal |

Log In