We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Ruled Writing Pads with Heavy-Duty Back, Wide/Legal Rule, Black Headband, 50 White 8.5 x 11 Sheets, 6/Pack
SKU
UNV30630
by Universal
$16.39 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavyweight paper with red margin rule is perforated for easy removal.
- Tasteful black head strip provides a professional appearance.
- Sturdy heavy-duty back offers support while writing away from a desk.
Category: Writing Pads
Heavyweight bright white paper with red margin rule is perforated for easy removal. Tasteful black head strip provides a professional appearance. Sturdy heavy-duty back offers support while writing away from a desk. Black Headband Strip. Pocket-Sized Indicator: N; Pad-Binding Type: Taped; Pad-Binding Edge: Top; Number of Subjects/Sections: 1.
| Color Family | White |
|---|---|
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Headband Strip Color | Black |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pad Length | 11" |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pad-Binding Type | Taped |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 8.5 x 11 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Pad | 50 |
| Special Features | Black Headband Strip |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Universal |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0200 |
| UPC | 087547306307 |
| MPN | 30630 |

Log In