We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PresentaBowls Pro Black Square Bowls, 24 oz, 8.5 x 8.5 x 1.8, Plastic, 63/Bag, 4 Bags/Carton
SKU
DCCB24SB
by Dart
$40.69 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- Attractive design for upscale look.
- Crack-resistant and sturdy.
- Microwaveable.
- Interchangeable lids save storage space.
Category: Food Service Furniture
Select an upscale presentation for your catered meals. These tasteful square bowls have an attractive design and bring a little extra shine to your meal. Bowls are crack-resistant and sturdy enough to handle whatever you dish out. Microwaveable bowls allow for hot and cold usage. Food Container Type: Base; Material(s): PP - Polypropylene; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 24 oz.
| Color(s) | Black |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Dishwasher Safe | No |
| Food Container Type | Base |
| For Use With | C2464BDL, PP2464BDL |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 1.8" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 24 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PP - Polypropylene |
| Microwave Safe | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 8.5" |
| Weight (lbs) | 14.5100 |
|---|---|
| Brand | Dart |
| UPC | 041594805015 |
| MPN | B24SB |

Log In