We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PresentaBowls Pro Black Square Bowls, 32 oz, 8.5 x 8.5 x 2, Plastic, 63/Bag, 4 Bags/Carton
SKU
DCCB32SB
by Dart
$42.38 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Attractive design for upscale look.
- Crack-resistant and sturdy.
- Microwaveable.
- Interchangeable lids save storage space.
Category: Disposable Bowls
Select an upscale presentation for your catered meals. These tasteful square bowls have an attractive design and bring a little extra shine to your meal. Bowls are crack-resistant and sturdy enough to handle whatever you dish out. Microwaveable bowls allow for hot and cold usage. Food Container Type: Base; Material(s): PP - Polypropylene; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 32 oz.
| Color(s) | Black |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Dishwasher Safe | No |
| Food Container Type | Base |
| For Use With | C2464BDL, PP2464BDL |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 2" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 32 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PP - Polypropylene |
| Microwave Safe | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 8.5" |
| Brand | Dart |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.2300 |
| UPC | 041594805022 |
| MPN | B32SB |

Log In