We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$8.17 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Durable 20 pt. pressboard.
- Fasteners secure all pages.
- Space-efficient covers.
Category: Report Covers
Sturdy pressboard report cover will keep your papers neatly bound together for better organization. Covers are made in part of recycled material. Tyvek fasteners secure pages, regardless of thickness. Holes 8.5" Center To Center. Front Cover Color(s): Randomly Assorted; Color Family: Multicolor; Back Cover Color(s): Randomly Assorted; Sheet Size: 8.5 x 11.
| Back Cover Color(s) | Randomly Assorted |
|---|---|
| Capacity Range [Max] | 3" |
| Center To Center | 8.5" |
| Color Assortment | Blue;Gray;Light Blue |
| Color Family | Multicolor |
| Cover Material(s) | Pressboard |
| Disclaimer Statement | Cover color is randomly assigned when shipped—item may not ship as shown. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Fastener Material | Metal |
| Fastener Type | Two-Hole Prong Fastener |
| Front Cover Color(s) | Randomly Assorted |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Number of Fasteners | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Sheet Type | Punched |
| Special Features | Holes 8.5" Center To Center |
| Spine Color(s) | Randomly Assorted |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 050505259724 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| MPN | A7025972 |
| Brand | ACCO |



Log In