We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scribes, Combination Scribe, 5 in, Carbide, Straight Point
SKU
ORS422KCSC
by King Tool
$30.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pocket clips and protective caps.
- Machined aluminum handles.
- Diamond knurling for comfortable and sure grip.
- Precision ground tungsten carbide scribe tips.
Category: Welding Markers
Pocket clips and protective caps. Machined aluminum handles. Diamond knurling for comfortable and sure grip. Precision ground tungsten carbide scribe tips.
| Applicable Materials | Metal; Stone; Ceramic; Wood; Glass |
|---|---|
| End Type | Straight Point |
| Handle Diam | 5/16 in |
| Handle Material | Aluminum |
| Handle Type | Diamond Knurled |
| Includes | Protective Cap; Pocket Clip; Neodymium Magnet |
| Length [Nom] | 5 in |
| No. of Points | 1 |
| Packing Type | Carded |
| Tip Material | Carbide |
| Type | Combo |
| Wt. | 1.17 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27112303 |
| Manufacturer | King Tool |
| Weight (lbs) | 1.1700 |
|---|---|
| Brand | King Tool |
| UPC | 759302000088 |
| MPN | KCSC |




Log In