We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scribes, Premium Scribe, 4 1/2 in, Tungsten Carbide, Machined Aluminum
SKU
ORS422KPSC
by King Tool
$24.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pocket clips and protective caps.
- Machined aluminum handles.
- Diamond knurling for comfortable and sure grip.
- Precision ground tungsten carbide scribe tips.
Category: Welding Markers
Pocket clips and protective caps. Machined aluminum handles. Diamond knurling for comfortable and sure grip. Precision ground tungsten carbide scribe tips.
| End Type | Machined Aluminum |
|---|---|
| Handle Diam | 5/16 in |
| Handle Length [Nom] | 5 in |
| Handle Material | Aluminum |
| Handle Type | Diamond Knurled |
| Includes | Protective Cap; Pocket Clip |
| Length [Nom] | 4-1/2 in |
| Packing Type | Carded |
| Tip Length | 1/2 in |
| Tip Material | Tungsten Carbide |
| Type | Premium |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27112303 |
| Manufacturer | King Tool |
| UPC | 759302000095 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| MPN | KPSC |
| Brand | King Tool |




Log In