We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$12.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- The perfect go-anywhere, multi-purpose professionally styled business notebook features a gray soft-touch cover has an ultra-smooth finish.
- Includes 80 double-sided sheets of legal ruled white paper for a total of 160 notetaking pages.
- A date box on each sheet helps you organize notes by date for future reference.
- Pages are perforated for clean and easy removal.
- This business notebook is ideal for notes, meetings, tasks, follow-ups and more.
Category: Spiral Notebooks
The perfect go-anywhere, multi-purpose professionally styled business notebook features a gray soft-touch cover has an ultra-smooth finish. Includes 80 double-sided sheets of legal ruled white paper for a total of 160 notetaking pages. A date box on each sheet helps you organize notes by date for future reference. Pages are perforated for clean and easy removal. This business notebook is ideal for notes, meetings, tasks, follow-ups and more. Black Linen CoverSingle subject. Pocket-Sized Indicator: N; Book-Binding Type: Wire-O; Book-Binding Details: Twin-Wire; Book-Binding Edge: Side.
| Back-Cover Material | 20-pt. Linen |
|---|---|
| Book Width | 8.5" |
| Book-Binding Details | Twin-Wire |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Book-Spine Length | 11" |
| Color Family | Black |
| Cover Color | Black |
| Dated/Undated | Undated |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Front-Cover Material | 20-pt. Linen |
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Note-Rule Lines per Sheet | 30 |
| Number of Pockets | 0 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Sheet-Ruling Color | Burgundy/Gray |
| Sheets per Book/Journal | 80 |
| Special Features | Black Linen Cover—Single subject. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 043100060628 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9900 |
| MPN | 06062 |
| Brand | Cambridge |







Log In