We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Paper Blanc Xtreme White Wirebound Memo Pads, Narrow Rule, Randomly Assorted Cover Colors, 60 White 3 x 5 Sheets
SKU
RED31120
by NATIONAL
$6.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Handy, pocket-sized design.
- Top-bound with a coil-locked, spiral-wire binding.
- Sturdy, jewel-tone, cardboard cover.
- Xtreme White, 97-bright paper.
Category: Steno Pads
Handy and compact, this pad is perfect for glove boxes, shirt and jacket pockets, bags and purses. Top-bound design makes it easy to make notations on the go, whether you're left or right handed. A coil-locked, spiral-wire binding minimizes the potential for snags. Sturdy, jewel-tone, cardboard cover. Xtreme White, 97-bright paper. Pocket-Sized Indicator: Y; Pad-Binding Type: Spiral Coil; Pad-Binding Details: Coil-Lock; Soft Cover; Pad-Binding Edge: Top.
| Back-Cover Material | Pressboard |
|---|---|
| Color Family | White |
| Cover Color | Randomly Assorted |
| Cover Color Assortment | Random Color Assortment |
| Disclaimer Statement | Cover color is randomly assigned when shipped—item may not ship as shown. |
| Front-Cover Material | Pressboard |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pad Length | 5" |
| Pad-Binding Details | Coil-Lock; Soft Cover |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Pad-Spine Width | 3" |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 3 x 5 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Pad | 60 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | NATIONAL |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 073333311204 |
| MPN | 31120 |




Log In