We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wirebound Notebook, 1 Subject, Quadrille Rule, Assorted Covers, 10.5 x 8, 70 Sheets, 4/Pack
SKU
UNV66634
by Universal
$10.21 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for all of your note-taking needs.
- Durable coiled-wire binding with snag-resistant twist-looped ends.
- Clearly ruled lines.
- Micro-perforated sheets for neat and clean separation.
Category: Spiral Notebooks
Choose this easy-carry notebook for all your note-taking needs. Durable coiled-wire binding allows you to fold back the cover to save space or to improvise a writing surface when you're away from your workspace. Twist-looped wire ends help keep bag and clothing snags to a minimum. Clearly ruled lines help encourage neat handwriting while making it easier to structure your thoughts. Micro-perforations along the binding edge of each sheet enable easy separation while keeping your work looking neat and clean. Pocket-Sized Indicator: N; Book-Binding Type: Spiral Coil; Book-Binding Edge: Side; Cover Color: Assorted.
| Back-Cover Material | Grayboard |
|---|---|
| Book Width | 8" |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Spine Length | 10.5" |
| Color Family | Multicolor |
| Cover Color | Assorted |
| Cover Color Assortment | Black; Blue; Green; Red |
| Dated/Undated | Undated |
| Front-Cover Material | Paper |
| Global Product Type | General Purpose Notebooks |
| Hole-Punch Details | Side: 3-Hole |
| Number of Pockets | 0 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Quadrille Rule |
| Sheet Ruling Size | 4 sq/in |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 10.5 x 8 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Book/Journal | 70 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 087547666340 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2800 |
| MPN | 66634 |
| Brand | Universal |

Log In