We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wirebound Notebook, 5 Subject, Medium/College Rule, Black Cover, 11 x 8.5, 200 Sheets
SKU
UNV66500
by Universal
$8.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for all of your note-taking needs.
- Durable coiled-wire binding with snag-resistant twist-looped ends.
- Clearly ruled lines.
- Micro-perforated sheets for neat and clean separation.
Category: Spiral Notebooks
Choose this easy-carry notebook for all your note-taking needs. Durable coiled-wire binding allows you to fold back the cover to save space or to improvise a writing surface when you're away from your workspace. Twist-looped wire ends help keep bag and clothing snags to a minimum. Clearly ruled lines help encourage neat handwriting while making it easier to structure your thoughts. Micro-perforations along the binding edge of each sheet enable easy separation while keeping your work looking neat and clean. Five-Subject Format. Pocket-Sized Indicator: N; Book-Binding Type: Spiral Coil; Book-Binding Edge: Side; Cover Color: Black.
| Back-Cover Material | Grayboard |
|---|---|
| Book Width | 8.5" |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Spine Length | 11" |
| Color Family | Black |
| Cover Color | Black |
| Dated/Undated | Undated |
| Front-Cover Material | Paper |
| Global Product Type | General Purpose Notebooks |
| Hole-Punch Details | Side: 3-Hole |
| Note-Rule Lines per Sheet | 33 |
| Number of Pockets | 0 |
| Number of Section Dividers | 4 |
| Number of Subjects/Sections | 5 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Book/Journal | 200 |
| Special Features | Five-Subject Format |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 087547665008 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7100 |
| MPN | 66500 |
| Brand | Universal |

Log In