We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Compact Plastic Clipboard
SKU
BSN01858
$6.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compact writing surface for on-the-go
- Secure forms and other important documents with sturdy metal clip
- Spring mechanism on clip for easy access
- Aligned eyelets for hanging
- Durable plastic for lasting use
Category: Clipboards
Clipboard provides a stylish, functional way to write when you're on-the-go and working without the convenience of a desk. Sturdy spring clip secures paper and is made of durable metal. Aligned eyelets on the clip make it easy to hang up and store. One long side is screen-printed in Imperial ruler markings in 1/16" up to 11" for handy measurements. The other side has centimeter markings up to 27 cm. Clipboard is made of durable molded plastic for lasting use.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Material | Plastic |
| Brand Name | Business Source |
| Clip Material | Metal |
| Clip Type | Spring Clip |
| Clipboard Length | 9" |
| Clipboard Width | 6" |
| Country of Origin | China |
| Features | Compact |
| Features | Durable |
| Features | Sturdy Clip |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 01858 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Clear |
| Product Name | Plastic Clipboard |
| Product Type | Clipboard |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 6" Width x 9" Length |
| Sheet Standard | Memo |
| UNSPSC | 44122012 |
| UPC | 035255018586 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | 01858 |
| Brand | Business Source |








Log In