We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Insertable Tab Indexes
SKU
BSN36691
$6.03 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear tabs offer complete visibility from either side
- Heavy-duty stock provides long-lasting durability
- Reinforced binding edge helps prevent tearing
- Included inserts are compatible with laser and inkjet printers
- 3-hole punched for use with all standard-size, 3-ring binders
Category: Index Dividers
Insertable tab indexes are reinforced on both sides at the binding edge. The 9/32" holes have gold-colored, Mylar-reinforcement to prevent tear-out. Eight-tab indexes include blank white inserts and are compatible with laser and inkjet printers.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Insertable |
| Features | Mylar Reinforcement |
| Features | Punched |
| Features | Reinforced Edges |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer Part Number | 36691 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Product Name | Insertable Tab Indexes |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Clear |
| Tab Style | Blank |
| Total Number of Tabs | 8 |
| UNSPSC | 44122010 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.1700 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255366915 |
| MPN | 36691 |











Log In