We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Easy Flaps Trash Bags, 30 gal, 0.85 mil, 30" x 33", Black, 40 Bags/Box, 6 Boxes/Carton
SKU
RFPE27744CT
by Hefty
$94.23 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Handy Easy Flaps closure.
- Economical alternative to drawstring trash bags.
- Easy-open, easy-dispense roll box.
- Thick and strong.
- Flap tie closures make it easy to seal and remove the small garbage bag.
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags
Wrap it up with handy Easy Flaps. Economical and effective, bags with built-in flaps close up just as simply as drawstring bags. Easy-open, easy-dispense roll box. Commercial/Consumer Use: Consumer Use; Maximum Volume Range: 21 to 30 gal; Maximum Volume Capacity: 30 gal; Waste Bag Thickness: 0.85 mil.
| Global Product Type | Lawn/Leaf & Large Trash Bags |
|---|---|
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Maximum Volume Range | 21 to 30 gal |
| Maximum Volume Capacity | 30 gal |
| Waste Bag Thickness | 0.85 mil |
| Waste Bag Material(s) | Plastic |
| Scent Indicator | No |
| Width | 30" |
| Height | 33" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Waste Bag Closure Type | Tie-Flap |
| Waste Bag Closure Details | Easy Flaps |
| Grade | Regular-Duty |
| Bottom Seal | Flat |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 013700277450 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.6900 |
| Capacity | 30 Gal |
| Color | Black |
| Size | 30" x 33" |
| MPN | E27744CT |
| Brand | Hefty |













Log In