We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe 2-ply Puncture-resistant Liners
SKU
GJO03339
by Genuine Joe
$17.25 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 2-ply with a puncture-resistant dual sidewall
- Star-bottom construction for even distribution of contents
- Coreless roll for easy dispensing
- Medium-duty
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags
Medium-duty, trash can liners come in a convenience pack with smaller counts for smaller requirements. Each can liner is two-ply with puncture-resistant, dual sidewalls. Star-bottom construction is designed for more even distribution of contents. Low-density liners come in a coreless roll for easy dispensing anywhere.
| Bag Length | 39" |
|---|---|
| Bag Size | 39" x 33" |
| Bag Thickness | 0.60 mil (15 Micron) |
| Bag Width | 33" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | Low |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Medium Duty |
| Features | Puncture Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Features | Two Ply |
| Manufacturer Part Number | 03339 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 60 |
| Packaged Quantity | 60 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Color | Brown |
| Product Name | Low Density Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Size Standard | Medium |
| Volume Capacity | 33 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255033398 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0900 |
| Color | Black |
| MPN | 03339 |
| Brand | Genuine Joe |








Log In