We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Extra Strong White Trash Can Liners
SKU
GJO4347W
by Genuine Joe
$31.24 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Strong and resilient to contain a variety of items
- Puncture-resistant
- Leak-resistant
- Star-bottom seal for even weight distribution
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags, Can Liners
Extra heavy-duty, trash can liners offer an extra-strong construction so they are suitable for all trash applications. They are also leak-resistant to contain liquid contents. Star-bottom construction is designed for more even distribution of contents. Low-density liners come in a coreless roll for easy dispensing anywhere.
| Application/Usage | Industrial Trash |
|---|---|
| Bag Length | 47" |
| Bag Size | 47" x 43" |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Bag Width | 43" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Density | Low |
| Features | Coreless Roll |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Leak Resistant |
| Features | Star Bottom Seal |
| Features | Strong |
| Manufacturer Part Number | 4347W |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 100 |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Low Density White Can Liners |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | Yes |
| Volume Capacity | 56 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255982054 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.1300 |
| MPN | 4347W |
| Brand | Genuine Joe |











Log In