We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3-Forty-One Big and Tall Chair, Supports Up to 400 lb, 19" to 22" Seat Height, Black Seat/Back, Chrome Base
SKU
BSXVST341
by Sadie™
$395.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Classic black leather and a Silver frame make the Sadie 3-Forty-One big and tall chair perfect for executive spaces.
- Customize your comfort with an adjustable tilt lock and seat height.
- Fixed padded arms provide valuable upper body support, and 360-degree swivel enable total freedom of movement.
Category: Office Chairs
Classic black leather and a silver frame make the Sadie 3-Forty-One big and tall chair perfect for executive spaces. Customize your comfort with an adjustable tilt lock and seat height. Fixed padded arms provide valuable upper body support, and 360-degree swivel enable total freedom of movement. Recommended Application Area(s): General Office & Task; Specialty; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arm Height From Seat | 8" |
|---|---|
| Arm Type | Loop |
| Armrest Color | Polished Aluminum |
| Armrest Material | Polypropylene |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 27" |
| Back Surface Material | SofThreadâ„¢ Leather |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Width Maximum | 23" |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 22" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Big & Tall Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 31.5" |
| Overall Height Maximum | 44.88" |
| Overall Width Maximum | 28.54" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task; Specialty |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 21" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Seat Height Minimum | 19" |
| Seat Surface Material | SofThreadâ„¢ Leather |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Seat Width Maximum | 23" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 400 lb |
| Brand | Sadie™ |
|---|---|
| Weight (lbs) | 57.0000 |
| UPC | 888206724780 |
| MPN | BSXVST341 |





Log In