We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wirebound Notebook, 3 Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Covers, 11 x 8.5, 150 Sheets
SKU
MEA06210
by Five Star
$13.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lasts all year. Guaranteed!
- Reinforced, tear-resistant divider pockets keep your loose sheets together.
- Durable, water-resistant poly covers protect your notes all year.
- Easily inserts into any three-ring binder (sold separately).
- Neat Sheet perforated pages make it easy to tear out assignments.
- Spiral Lock wire binding prevents coil snags on your clothes or in your backpack.
- Fights ink bleed.
Category: Spiral Notebooks
Lasts all year. Guaranteed! Durable, water-resistant poly covers protect your notes all year. Reinforced, tear-resistant divider pockets keep your loose sheets together. Spiral Lock wire binding prevents coil snag, and high-quality paper provides excellent ink-bleed resistance. Easily inserts into any three-ring binder (sold separately). Scan, study and organize your notes with the Five Star Study App. Create instant flashcards and sync your notes to Google Drive to access them anywhere from any device. Three-Subject Format-Four pockets. Pocket-Sized Indicator: N; Book-Binding Type: Spiral Coil; Book-Binding Edge: Side; Cover Color: Randomly Assorted.
| Global Product Type | General Purpose Notebooks |
|---|---|
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Binding Edge | Side |
| Cover Color | Randomly Assorted |
| Color Family | Multicolor |
| Cover Color Assortment | Amethyst Purple; Black; Fire Red; Forest Green; Pacific Blue; White |
| Book-Spine Length | 11" |
| Book Width | 8.5" |
| Front-Cover Material | Polyethylene |
| Back-Cover Material | 30-pt. Heavy-Duty |
| Number of Subjects/Sections | 3 |
| Number of Section Dividers | 2 |
| Sheets per Book/Journal | 150 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Note-Rule Lines per Sheet | 33 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Hole-Punch Details | Side: 3-Hole |
| Sheet Perforation Details | Neat Sheet |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Number of Pockets | 4 |
| Pocket Details | (4) Loose-Sheet Pockets |
| Dated/Undated | Undated |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Cover color is randomly assigned when shipped-item may not ship as shown. Guarantee is valid for one year from purchase date. Does not cover misuse. Go to supplier's website for details. |
| Special Features | Three-Subject Format-Four pockets. |
| UPC | 043100062103 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5000 |
| MPN | 06210 |
| Brand | Five Star |




Log In