We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Big & Tall Healthcare Guest Chair
SKU
LLR67001
by Lorell
$372.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Perfect fit in healthcare facilities
- Made with healthcare-grade, antimicrobial vinyl
- High weight capacity for the comfort of more users
- Easy to clean
- Steel frame and adjustable glides for stability
Category: Guest & Reception Chairs
This large guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the product lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polyurethane pads for comfort. Big and Tall Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and equipped with adjustable glides on the four-leg base to enhance stability and protect your floor. Weight capacity is 450 lb.
| Application/Usage | Healthcare |
|---|---|
| Arm Material | Polyurethane |
| Armrest | Yes |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Back Material | Vinyl |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.1" |
| Features | Adjustable Glide |
| Features | Antimicrobial |
| Features | Cushioned Back |
| Features | Padded Armrest |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Frame Material | Steel |
| Height | 34.3" |
| Manufacturer Part Number | 67001 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Color | Silver |
| Product Family | Big & Tall |
| Product Line | Big & Tall |
| Product Name | Big & Tall Healthcare Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Vinyl |
| Width | 30.9" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255670012 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 49.6000 |
| MPN | 67001 |
| Brand | Lorell |





Log In