We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Leather High-back Chair
SKU
LLR20018
by Lorell
$292.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Leather upholstery over thickly cushioned seating for deluxe comfort
- Fixed chrome steel arms feature soft upholstery pads
- 360-degree swivel lets you rotate completely for added convenience
- Pneumatic seat-height adjustment for customizable height
- Dual-wheel casters for easy chair movement
Category: Office Chairs
High-back chair features bonded leather upholstery over thickly cushioned seating for deluxe comfort and style. Fixed chrome steel arms also feature soft upholstery pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 18-1/2" to 22-1/2" , 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. 27-7/9" diameter spider base is made of steel with a shiny chrome finish and is equipped with 50mm hooded, dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb. Seat measures 19-1/8" wide x 18-7/8" deep. Back dimensions are 19-2/3" wide x 29-8/15" high.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Arm Color | Chrome |
| Arm Material | Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 29.53" |
| Back Width | 19.67" |
| Base Material | Steel |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Features | Comfortable |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upholstered Arm |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 20018 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Material | Leather |
| Product Name | Leather High-back Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 18.88" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 19.13" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 42.9900 |
| UPC | 035255200189 |
| MPN | 20018 |









Log In